Home / Uudised / Poola akna- ja uksetööstus Valmis ökorevolutsiooniks!

Poola akna- ja uksetööstus Valmis ökorevolutsiooniks!

Tänapäeval ei ole akende eesmärgiks mitte ainult meie kodudes energia säästmine. Aknad suudavad seda päikest kasutades ka toota. Veelgi enam, nad annavad seda soojuse, valguse ja liikumise kujul. Tänu Poola tootjate jõupingutustele on nende akna- ja uksetööstus arenenum kui ehitusmaterjalide sektor ning võtab hoonete energiahaldussektori üle tuulekiirusel.

Revolutsioon kodu jaoks
Praegu moodustavad ühepereelamud poole kõigist Poola elamutest. Tervelt seitsekümmend protsenti neist on äärmiselt kehva energiatõhususega ja nende aastane energiavajadus on kõrge. Suurenev teadlikkus nende mõjust nii looduskeskkonnale kui ka inimeste tervisele on aidanud ehitustööstusel pöörduda säästva ehituse poole. Moodsad ehitusmaterjalid tähendavad, et arendajad ei taju enam passiivseid, energiatõhusaid kodusid kulukate ja ebaatraktiivsetena. Lisaks on nende eripärased kujundused võitnud ka tulevaste omanike südamed. 2017. aastal koostas kampaania „Don’t Waste Energy“ (Ära raiska energiat) aruande pealkirjaga „Energiatõhus hoone poolakate silmis“. See näitas, et nüüd otsustab sellise ehitise kasuks 88% vastanutest.

Ehitustööstuse juhtiva alumiiniumisüsteemide tootja ALUPROF SA turundus- ja avalike suhete direktor Bozena Ryszka selgitab:
„Poola akna- ja uksesüsteemide arengut mõjutavad üha enam arendajate nõudmised ökoloogia ja tehnoloogia osas. Kui see toimub, siis teeme kõik endast oleneva, et reageerida sellisele turusignaalile. Aluprofi insenerid on juba aastaid arendanud akna-, ukse- ja -ruloosüsteeme, mis vastaksid paremini kasutaja nõudmistele funktsionaalsuse ja kujunduse osas ning oleksid ühtlasi ka keskkonnasõbralikud. Meie alumiiniumisüsteemidel põhinevad aknad ja uksed võimaldavad ehitada massiivseid klaaskonstruktsioone, millel pole mitte ainult erakordne välimus, vaid eelkõige suurepärased parameetrid. Nende ühendamine ventilatsiooni- ja fotogalvaaniliste süsteemidega, näiteks passiivsetes ja energiasäästlikes majades, võimaldab enam-vähem ideaalset kütteenergia juhtimist.“

Poola akna- ja uksetööstus
Poola akna- ja uksetootjate rõhuasetus uuenduslikele tehnoloogilistele lahendustele on asjaoluks, et sektorist kasvab välja ehitusmaterjalide kategooria. Ehitustööstuse energiahalduse valdkonnas annavad nüüd oma panuse kaasaegsed aknad ja uksed. Selle üheks näiteks on aken Future Energy Line, mille töötas välja Petecki ettevõte koostöös ML System SA-ga. See on esimene läbipaistva fotogalvaanilise klaasiga aken, tänu millele hakkab see tootma meie kodude jaoks elektrit. Poola esimesel innovatsiooninäitusel, mis toimus selle aasta 3. oktoobril Varssavi hoonemessil , võitis aken nii kohalviibijate kui ka uuendusmeelseima toote hääletuse. Samuti oli ALUPROF MB-86 süsteemiga loodud aknalahendus ka sektori tähelepanu keskmes.

Näituse ainulaadsust kinnitab asjaolu, et korraldajatel õnnestus kokku viia turu olulisemad tegijad, kes on uuenduslike toodete ja tehnoloogiate juurutamisega jätnud tisleritööstusse oma järje. Ürituse eesmärk oli reklaamida kõige suurejoonelisemaid tipptasemel tisleritooteid. Näitusel olnud uuenduslike lahenduste hulka kuulus aken, mis sulgub ebasoodsate ilmastikuolude korral automaatselt, aken, mis soojendab ruumi kuni 35 kraadini, ja värav, millel on muudetava läbipaistvusega paneelid.

Kõik need tooted on vastus roheliste hoonete ja SMART-tehnoloogiaga seotud suundumustele. Selliste lahendustega kodud on investeeringud, mis maksavad kulud tagasi vaid mõne aastaga.

Bozena Ryszka jätkab selgitamist:
„Alates 2021. aastast peab iga vastvalminud maja vastama energiatõhususe standarditele. Tänu meie mitmeaastasele kogemusele eksportimisel mitmesse tosinasse erinevasse riiki üle maailma ja saavutustele tõeliselt tohutute arenduste korral, näiteks büroohooned USA-s ja Suurbritannia avalikud hooned, pakub ALUPROF lahendusi, mis paistavad turul silma nii oma parameetrite kui ka disaini poolest. Samuti oleme avatud arhitektide ja arendajate individuaalsetele nõudmistele ning nad hindavad meid meie valmisoleku eest luua revolutsioonilisi asju. Akende ja uste alumiiniumprofiilide tootjana oleme ületanud seadusandlusest tulenevad nõuded ja pakume oma klientidele palju uuenduslikumaid lahendusi. Oleme sektori liidrid, sest me ei reageeri ainult praegustele suundumustele. Ja neid loome ka meie. Siin on üks näide. Meie  süsteem MB-Skyline esilinastus näitusel. See on ette nähtud kasutamiseks hoonetüüpides, mis hõlmavad ühepereelamuid. Süsteemi nähtamatute raamidega lükanduksed sobivad suurepäraselt suurte klaaspindade ja peenete profiilide domineeriva trendiga ning need on mõeldud klientidele, kes hoolivad mitte ainult kvaliteedist ja funktsionaalsusest, vaid ka erakordsetest esteetilistest väärtustest. Seega ei võimalda sedalaadi lahenduse kasutamine hoones saavutada mitte ainult paremat küttetasakaalu, vaid tõstab ka arenduse enda väärtust.“

Vaieldamatu turuliider
Veel üks üritus, mis toimus 3. oktoobril Varssavi ehitusmessil, oli teist korda peetav Ogólnopolskie Forum Stolarki (Poola tislerite foorum). Sellel osales peaaegu nelisada esindajat enam kui kahesajast majandusharu ettevõttest. Selle aasta foorum lõpetati tislerituruliidritele piduliku auhindade jagamise tseremooniaga. Ehitusturu uuringute agentuuri Centrum Analiz Branżowych (valdkonna analüüsikeskuse) esitatud aruanne andis aluse oma sektoris viimase hooaja jooksul parimaid tulemusi saavutanud ettevõtete väljaselgitamiseks. ALUPROF toodi välja kahes tarnijakategoorias: alumiiniumisüsteemid ja rull-katikusüsteemid. Ettevõtte aastakäive on praegu 1,2 miljardit zlotti ja ettevõtte eesmärk aastaks 2020 on ületada 1,5 miljardi zlotine käive.